Granulované Aktívne uhlie 0,6 - 3 mm, 1kg = 2,2 litra pre čistenie vody

Kód tovaru: 95/kg
Skladom

Použitie:

Odpadové vody,  odstraňovanie farby, zápachu, remediácia podzemných vôd, pitnej vody, úžitkovej vody, dechlorácia, deozonizácia,odstránenie zbytkového liečiva vo vode absorbuje NH4.

Cena je za 1kg. Množstvo označuje počet kg.       

 • Cena s DPH:5,00 €
 • Cena bez DPH:4,17 €
 • Dostupnosť: skladom
Množstvo:

Granulované Aktívne uhlie 0,6 - 3 mm, 1kg = 2,2 litra pre čistenie vody

Aktívne uhlie možno získať prakticky z každého uhoľného materiálu, ktorý v značnom percente obsahuje elementárny uhlík.

Všeobecne používanými surovinami na výrobu aktívneho uhlia sú: živičné uhlie, hnedé uhlie, kokosové šupky, antracit, drevo.

Okolo 60% všetkého na svete používaného aktívneho uhlia je čierne uhlie. Záverečné charakteristiky aktívneho uhlia môžu byť rôzne a závisia na mnohých faktoroch počas procesu ich výroby. Čierne uhlie sa vyznačuje jednoduchým vytváraním rozvinutej štruktúry, hnedé uhlie dosahuje najvyššieho objemu pórov, kokosové uhlie sa charakterizuje najväčším množstvom aktívnych miest, tvrdosťou a odolnosťou voči oderu. Antracit disponuje najväčším množstvom elementárneho uhlíka zo všetkých uvedených, čo z neho činí to najtvrdšie a najodolnejšie voči pôsobeniu agresívneho prostredia. Drevené uhlie sa používa ako sypké uhlie s nízkou objemovou hmotnosťou a pomerne veľkým množstvom makropórov.

Ako si možno všimnúť, práve pôvod použitého aktívneho uhlia predurčuje jeho pórovitosť a možnosť využitia aktívneho uhlia v rôznych priemyselných procesoch.

 


 

Malá frakcia zaručuje vysokú absorbčnú schopnosť materiálu.

K aktívnemu uhliu odporúčame filtračné vrecko

 

Aktívne uhlie je mikroporézny a inertný sorbent. Aktívny uhlík je veľmi pórovitý materiál disponujúci veľkou vnútornou plochou dosahujúcou až 1500 m2/g . Vďaka tejto rozvinutej vnútornej štruktúre je uhlie silným adsorbentom používaným na odstraňovanie organických zlúčenín z kvapalín a plynov.  Aktívne uhlie absorbuje organické i niektoré anorganické zlúčeniny, ako sú ťažké kovy. Môžu byť pritom odstránené aj oxidačné činidlá, ako chlór alebo ozón. Absorbuje zbytky liečiva a čpavok.  Nečistoty sú absorbované na povrchu alebo vo vnútri uhlia. Aktívne uhlie ako neutrálna chemická látka nemá žiadne vedľajšie účinky.

Tento filtračný materiál je vhodný aj pre akvária s rybkami Garra rufa.

                                                                                                             


Štruktúra aktívneho uhlia:

Základnou štrukturálnou jednotkou aktívneho uhlia je hexagonálna štruktúra grafitu má teda podobu bezpočtu maličkých grafitových doštičiek. Doštičky sú vzájomne prepojené chemickými väzbami, ktoré vytvárajú rozštepy, praskliny a kapsy, do ktorých sa adsorbujú nečistoty.

štruktúra aktívneho uhlia štruktúra grafitu

 

Dostupnosť vnútornej štruktúry aktívneho uhlia zvyšuje rýchlosť absorpčného procesu a činí ho efektívnejším. Pri najpoužívanejších typoch aktívneho uhlia sa veľkosť plochy pohybuje v hraniciach 800 – 1500 m2/g. Povrch tohto uhlia sa vyznačuje predovšetkým prítomnosťou mikropórov, ktorých efektívny priemer je menší než 2 nm. V skutočnosti sa aktívne uhlie skladá z komplikovanej siete pórov klasifikovaných ako:

Mikropóry ( < 2 nm priemeru)

Mezopóry ( 2-50 nm priemeru)

Makropóry ( > 50 nm priemeru)

   

Adsorpcia na aktívnom uhlí prebieha predovšetkým v mikropóroch a v malej časti v mezopóroch, zatiaľ čo makropóry plnia iba funkciu prietokových kanálov pre adsorbát dovnútra mezopórov a na povrch mikropórov. Rozloženie veľkostí pórov v danom uhlí závisí na type použitej suroviny a metóde a podmienkach jeho výroby.

 


 Granulované uhlie – granulky aktívneho uhlia majú nepravidelný tvar.  

Toto uhlie sa spravidla využíva na čistenie kvapalín, hoci sa stáva, že sa granulované uhlie s väčšou veľkosťou zŕn uplatňuje tiež pri čistení vzduchu, plynov alebo ako katalyzátor reakcií.

 Použitie granulovaného aktívneho uhlia:

 • čistenie pitnej vody v mestských staniciach na úpravu vody (zlepšenie farby, chute a vône, odstraňovanie pesticídov a humínových zlúčenín)

 • katalytické odstraňovanie zvyškového chlóru a ozónu

 • redukcia ChZT, AOX pri čistení splaškov

 • odstraňovanie organických zlúčenín (BTEX) pri procese remediácie vôd a pôdy

 • odfarbenie potravinárskych výrobkov (cukor, glukóza)

 • čistenie parafínu a farmaceutického glycerínu


 

 Formované uhlie – toto uhlie má podobu valčekov, ktorých dĺžka tvorí minimálne dvojnásobok priemeru.

Filtračné podložie s formovaným aktívnym uhlím vytvára menší odpor vzduchu než podložie rovnakej výšky s granulovaným uhlím. Preto tiež sa tento typ uhlia uplatňuje predovšetkým pri filtrácii a ventilácii vzduchu a plynov.

 K najvýznamnejším použitiam patrí:

 • redukcia prchavých organických látok 
 • čistenie poreakčných plynov od znečisťujúcich látok rôzneho druhu

 • dezodorizácia vzduchu, napr. v prekladacích halách odpadu alebo v priestoroch čističiek odpadových vôd

 • znovuzískanie organických zlúčenín

 • čistenie zemného plynu a bioplynu

 

DOPRAVA: Tovar zasielame kuriérnou službou ihneď po spracovaní objednávky, dodacia lehota je prevažne do 24h od prevzatia zásielky kuriérom v rámci SR počas pracovných dní. Balné neúčtujeme. Cena dopravy je automaticky vyhodnotená systémom podľa váhy v kg v závere Vašej objednávky. Pri objednávke nad 100 € je poštovné zdarma v rámci SR (neplatí pre ťažký tovar ako japonská lampa, jazierková fólia) o cene budete vopred informovaný. Zasielaný tovar je poistený. Pri preberaní tovaru skontrolujte vonkajší stav obalu, v prípade výrazného poškodenia upovedomte kuriéra a po dohode s ním tovar skontrolujte! V prípade poškodenia tovaru spíšte zápisnicu a o skutočnosti nás informujte telefonicky, alebo e-mailom. PLATBA: BANKOVÝM PREVODOM pri objednávke nad 50€ je možné platbu uskutočniť na náš účet vždy po obdržaní faktúry, ktorú posielame elektronicky spätne na Vašu emailovú adresu. KURIÉROVI: hotovosť alebo platobná karta...
e- shop

Quatro - nákup na splátky

Prihlásenie = zaregistrovaný

Kontaktný formulár

Máte otázku, pripomienku či odkaz? Napíšte nám !

Cookies

Tento web používa k poskytovaniu služieb súbory cookies. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.