Choroby

Hoci svoje ryby chováme v tých najlepších podmienkach a dostatočne dbáme o údržbu nádrže (jazierka), môže sa občas stať, že niektorá ryba, prípadne aj viacero rýb v nádrži ochorie. Spomedzi všetkých živočíchov sú ryby v ich vodnom prostredí najviac ohrozené rôznymi chorobami či parazitmi. Práve to je pre laikov veľký problém, správne určiť diagnózu a následne zvoliť taký postup, aby bola liečba účinná.

Priebeh choroby u rýb môže byť rôzny.

Niektoré choroby sú viditeľné na prvý pohľad - ryba lapá pri hladine po vzduchu, prestane prijímať potravu, má problémy s plávaním, leží na dne, má rozstrapkané plutvy, sú u nej viditeľné rôzne zmeny na koži (biele bodky, vredy, pleseň), je celkovo vyblednutá alebo naopak veľmi tmavo zafarbená, môže byť vychudnutá, alebo naopak s neprirodzene vypuklým bruchom, s vypuklými očami a pod. Tieto príznaky sa vyskytujú jednotlivo alebo častejšie v rôznych kombináciách a môžeme podľa nich z pravidla posúdiť konkrétny druh choroby a zahájiť liečbu.

Niektoré choroby prebiehajú však aj vo vnútri rybieho tela a na rybe ani na jej chovaní sa vôbec neprejavia.  U veľa chorôb často ani nepoznáme ich pôvodcu, u ďalších je zas zložité stanoviť účinnú liečbu. Avšak nie každá zmena v chovaní alebo vzhľade rýb znamená okamžité prepuknutie choroby. Pokiaľ ryba lapá pri hladine po vzduchu či zrýchlene dýcha, môže sa jednať napr. o následok prekŕmenia a ryba má tak väčšiu spotrebu kyslíka. To platí tiež pri zvýšení teploty v jazierku, čo vedie tiež k nižšiemu obsahu kyslíka vo vode. Trhavé plávanie, poskakovanie, strata rovnováhypritiahnuté plutvy k telu môžu byť zapríčinené  tiež podchladením ryby pri náhlom poklese teploty vody.

Uhynutú rybu musíme z jazierka ihneď odstrániť, pretože môže byť zdrojom nákazy pre ostatné a zatiaľ zdravé jedince. Zo spoločnej nádrže (jazierka) tiež, pokiaľ nám to podmienky dovoľujú, ihneď preložíme do karanténnej nádrže tie ryby, ktoré javia akékoľvek príznaky choroby a je u nich nádej na vyliečenie. U veľmi pokročilých štádií choroby, kedy je len veľmi malá šanca na vyliečenie, je bohužiaľ vhodnejšie chorú rybu ihneď utratiť. Usmrtenie ryby sa prevádza čo najrýchlejšie ostrým nožom prerežeme rybu za hlavou.

V prípade hromadných nákaz a úhynu veľkého počtu rýb, kedy si nie sme istý príčinou choroby, je pre stanovenie presnej diagnózy a možnosti liečby potrebné previesť odborné veterinárne a parazitologické vyšetrenie. Je potrebné si uvedomiť, že každé liečivo škodí nie len pôvodcovi choroby, ale prináša aj menšie či väčšie vedľajšie komplikácie pre samotné ryby. Akékoľvek ochorenie rýb sa vždy dosť ťažko lieči, a preto je najvhodnejšie chorobám predchádzať  dodržiavaním niekoľkých základných preventívnych opatrení. Ryby udržujeme v dobrej kondícii chovom v správnych podmienkach a nevystavujeme ich zbytočnému stresu, ktorý vyvoláva ich celkové oslabenie, kedy sú ryby oveľa náchylnejšie k prípadným chorobám.

Ryby, ktoré nie sú stresované a žijú v čo najlepšom prostredí, sú oveľa viac odolnejšie a dožívajú sa vyššieho veku. Je však bežné, že nie každá ryba sa dožíva maximálne možného veku.

Quatro - nákup na splátky

Prihlásenie = zaregistrovaný

Anketa choroby - vírusové

S akou chorobou ste sa už vo svojom jazierku stretli ?

Celkom hlasov: 2386
Anketa choroby - bakteriálne

S akou chorobou ste sa už vo svojom jazierku stretli ?

Celkom hlasov: 1169
Anketa choroby - plesňové

S akou chorobou ste sa už vo svojom jazierku stretli ?

Celkom hlasov: 1326
Anketa choroby - parazitárne

S akou chorobou ste sa už vo svojom jazierku stretli ?

Celkom hlasov: 4149
Anketa choroby - nádorove

S akou chorobou ste sa už vo svojom jazierku stretli ?

Celkom hlasov: 703
Anketa choroby - otravy

S akou chorobou ste sa už vo svojom jazierku stretli ?

Celkom hlasov: 728
Kontaktný formulár

Máte otázku, pripomienku či odkaz? Napíšte nám !

Cookies

Tento web používa k poskytovaniu služieb súbory cookies. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.