Jazierka pre chov koi

Medzi najkrajšie okrasné ryby chované v záhradných jazierkach nepochybne patria kapre koi. Nie nadarmo získali prívlastok králi záhradných jazierok. Ak chceme takéto ryby chovať musíme im zabezpečiť dostatočné podmienky pre ich život v záhradnom jazierku.

Dostatok priestoru

Ak chceme aby nám ryby dobre rástli musíme mať na pamäti, že v malom  jazierku nebudú mať ryby také prírastky a celkovo môžu aj dobre rastúce ryby ostať relatívne malé. Nie každý má možnosť dostatku miesta preto jazierka zhotovujeme hlbšie do dvoch metrov z menšími okrajovými zónami. Ak je jazierko hlbšie okolo 1,5metra môžu v ňom ryby aj zimovať. Nepísané pravidlo nám vraví, že na jedného dospelého koi počítame 1 m3 objemu vody. Pokiaľ máme miesta dostatok vytvárame aj dostatočne veľké okrajové zóny pre výsadbu pobrežných rastlín. Steny jazierka môžu byť kolmé musia byť ale zabezpečené proti zosuvu debniacimi tvárnicami. Takto kolmé steny nám nevytvárajú rušivý pohľad na jazierkovú  fóliu ako keď majú sklon .Navyše pri zabezpečenej stene debniacimi tvárnicami môžeme do okrajových zón osádzať aj ťažké kamene. 

Filtrácia

Tu zase platí pravidlo čím väčší objem jazierka tým vyššia energetická náročnosť na prevádzku jazierka pretože je potrebné daný objem vody prečerpať najlepšie jeden krát za hodinu. K tomu už potrebujeme dostatočne objemný filter na zachytenie obrovského množstva organického odpadu ktorý nám vzniká nielen pri chove ale aj nárastom rias a spadaním rôznych nečistôt do jazierka. Neexistuje malý filter ktorý by si s týmto poradil. Preto treba mať na mysli, že filter by mal mať 10% z objemu jazierka z dokonalým odkalovaním aby nám zachytené hrubé nečistoty zbytočne nezaťažovali filter. Takéto filtre zapájame gravitačne kde na dne jazierka inštalujeme dnovú vpusť a zároveň môžeme použiť nízkoenergetické čerpadlá ktoré sú schopné prečerpať obrovské množstvo vody.

 

 Jazierka pre chov koi

 Stavba jazierka


 

Quatro - nákup na splátky

Prihlásenie = zaregistrovaný

Kontaktný formulár

Máte otázku, pripomienku či odkaz? Napíšte nám !

Cookies

Tento web používa k poskytovaniu služieb súbory cookies. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.