Jazierko v jari

 

Príprava jazierka pred spustením filtračného systému.

 

Jar pomaly klope na dvere a mnohý z Vás už pomýšľajú čo s jazierkom. Jazierko po zimnom období  nikdy nevyzerá tak pekne ako v lete, o to viac ak sme prikrmovali počas zimy  jesetera. Mnohý majitelia jazierok majú starosť ako danú situáciu rýchlo napraviť. Keďže klimatický rozdiel medzi severnou a južnou časťou Slovenska je dosť značný riadime sa hlavne teplotou vody v jazierku.  

 

1. Mechanické dočistenie jazierka.

 Ak už v jazierku nemáme žiaden ľad a teplota vody dosahuje minimálne 6°C je predpoklad, že vývoj počasia  bude teplotne priaznivý, dočistíme jazierko sieťkou od lístia alebo iných nečistôt. Na dočistenie dna nepoužívame hneď z jari kyslíkové preparáty, alebo podobné preparáty na zvírenie dna.

2. Spustenie filtračného systému   

Pri teplote vody nad 6°C a za predpokladu, že nám bude teplota vody narastať spustíme filtračný systém. Pred spustením ešte venujeme pozornosť kontrole systému.

- vyčistíme kremíkovú trubicu a vymeníme žiarivky v UV lampe

-zapojíme čerpadlo, UV lampu  poprípade ozonizér

-filtračné média vyberieme z filtrácie, naberieme vodu z jazierka,  preperieme vo vode a vložíme spätne do filtra

-starý zeolit vymeníme za nový

-kontrola tesnosti spojov

 Po spustení  filtrácie venujeme kontrole filtra vyššiu pozornosť,  hlavne množstvu vláknitej riasy ktorá sa dostáva  do filtra vo väčšom množstve. U čerpadlového zapojenia môže riasa zapchať  vrchný kryt čerpadla. U gravitačných zapojení sa dostáva do filtrácie a je potrebné ju pravidelne odkaľovať. Pri tomto procese okaľovania a dopúšťania, sa nám postupne začne voda obmieňať. Nikdy nemeníme celú vodu v jazierku naraz!

3. Štartovacie baktérie najdôležitejšia zložka po dlhom zimnom období     

 Pri teplote vody  nad 10°C pridáme štartovacie baktérie priamo do filtračného systému (napr.baktérie v práškovej forme, alebo očkovacie baktérie priamo na filtračné médium). Do jazierka pridáme tekuté baktérie, ktoré rozlejeme po celej ploche jazierka, ak sme predtým neaplikovali kalové baktérie. UV-C ponecháme vypnutú po dobu minimálne 14dní. Pravidelne kontrolujeme parametre vody a  filtračný systém. Dôležité je hlavne z jari presýtiť jazierko baktériami pre urýchlenie rovnováhy a tlmenie riasy. Môžeme kombinovať viac druhov baktérií podľa potreby, riadime sa pritom návodom od výrobcu. Baktérie môžeme pridávať počas celej sezóny napríklad použijeme Black Balls ktoré sa uvoľňujú postupne, nepretržite tak zásobujú vodné prostredie.

4. Prípravky na tlmenie rias

 S pravidelným dávkovaním prípravku proti vláknitej riase - Algae Away House Of Kata začneme pri teplote vody nad 10°C

5. Nové ryby pre jazierko

Po zime sa stáva že nietoré jedince uhynú. Nové ryby pridávame až po zabehnutí filtračného systému cca 2 mesiace od spustenia keď je teplota vody vyššia. Sledujeme teplotu vody, ktorá by sa mala zhodovať s teplotou vody u predajcu. Teplotný rozdiel by mal byť minimálny a nemal by prekročiť 3°C.

 

Riasou obrastené  kamene sú po zime bežným javom takmer u každého jazierka.

Počas sezóny pravidelne dávkujeme Algae Away prípravok proti vláknitej riase.

Nasadenie nových rýb do jazierka.

   Pri vysadzovaní nových koi kaprov je optimálna teplota vody v jazierku 18°C a nemala by klesať. Filtrácia musí  byť  zabehnutá a voda dostatočne okysličená, tým lepšie funguje biologické odbúravanie škodlivých látok. Po dovoze nových rýb necháme sáčok  z rybami plávať  cca do  ½ hod. na hladine aby sa nám zrovnala teplota vody. Pokiaľ  je rozdiel teplôt nízky doba zrovnania teplôt sa nám skráti. Pred vysadením si zmeriame parametre vody ako PH,KH,NO2 ,ak sa jedná o nový rybníček v ktorom ešte nemáme žiadne ryby.

PH 6-8

KH nad 5N°

NO2  do 0,5mg/l

 Ak máme parametre vody  v poriadku ,otvoríme sáčok a pomaly zmiešavame vody až necháme ryby vyplávať zo sáčku. Druhý spôsob je.  Otvoríme sáčok a opatrne vypustíme ryby v nejakej nádobe.  Zmeriame teplotu vody v nádobe a v jazierku.  Postupne prilievame vodu z jazierka a pritom meriame aj teplotu. Ak sme vodu dostatočne premiešali a teploty sú zrovnané, prelovíme ryby do jazierka.

Po dovoze nových rýb je dobré vodu upraviť bezjódovou soľou 2-3kg /m3 vody, pri zvýšenom počte rýb a v karanténe do 5kg/m3 vody. Pred zasolením zeolit z filtrácie odstránime.

Nasledujúce dni ryby nekŕmime a kontrolujeme PH a hodnoty čpavku. Po vysadení rýb sa môže stať že ryby vyskakujú nad hladinu hlavne v karanténnych nádržiach je potrebné zabezpečiť vodnú hladinu.   

e- shop

Quatro - nákup na splátky

Prihlásenie = zaregistrovaný

Kontaktný formulár

Máte otázku, pripomienku či odkaz? Napíšte nám !

Cookies

Tento web používa k poskytovaniu služieb súbory cookies. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.