Jazierko v zime

Príprava Koi na zimné obdobie.

Pre koi je samozrejme najlepšie zimovanie v teplejších podmienkach. Nie každý má takúto možnosť preto dbáme aby ryby boli pred zimou v čo najlepšej kondícii. Tu kladieme dôraz na pestrú stravu počas celej sezóny. Od septembra kedy začína teplota vody postupne klesať obohacujeme krmivo o vitamíny najmenej po dobu dvoch týždňov a používame krmivá bohatšie na tuky. Kŕmne dávky sú samozrejme menšie ako v letnom období  s postupným znižovaním teploty znižujeme postupne intervaly kŕmenia .  Všetko závisí na teplote vody a počasí. Pred prudkým ochladením nekŕmime pokiaľ si nie sme  istý nakoľko môže teplota vody klesnúť. Pri teplote vody okolo 15° celzia použijeme krmivo z  označením Wheat germ ktoré nezaťažuje trávenie rýb. To dávame až do poklesu teploty vody okolo 10° celzia,kedy postupne prestávajú prijímať danú potravu  a ich metabolizmus sa výrazne spomalí. Ak teplota vody dosiahne hodnotu 8°celzia  prestaneme kŕmiť. Počas zimy už  Koi  nekŕmime pretože tráviace enzýmy vplyvom nízkej teploty prestávajú pracovať a nie sú schopné túto potravu spracovať ani pri krátkodobom oteplení. 

 

Zimovanie jeseterov.

Prežitie zimy jeseterom nerobí  žiadny problém, sú aktívne a prijímajú potravu aj v zime pod ľadom. Pri ich zimovaní kladieme hlavne dôraz na aktívne odvetrávanie jazierka a dostatok kyslíka. Tu môžeme aj vzduchovať pričom nemusíme mať obavy z podchladenia ako to býva u koi. Pokiaľ máme v jazierku aj koi kapre  používame pre otvor v ľade elektrický ohrievač.

Príprava jazierka na zimu.

-pravidelne odstraňujeme spadané lístie

-zostriháme lekná a ostatné uschnuté rastliny ktoré môžu v zime zaťažovať vodu

-odstránime  organický odpad z dna jazierka

-pri teplote vody okolo 5 stupňov  celzia vypneme filtračný systém a zazimujeme techniku 

 

V zimnom období dbáme hlavne na pravidelné odmetanie snehu z povrchu ľadu .Riasy v jazierku odoberajú počas noci kyslík pričom vylučujú CO2 a počas dňa opačne kyslík vytvárajú pričom CO2 spotrebúvajú. Ak bude jazierko trvale pokryté snehom, nastáva situácia kedy dochádza k disimilácii-rozkladu riasy, následne vznikajú nebezpečné látky-plyny ktoré môžu spôsobiť úhyn rýb.  Aby mohli tieto jedovaté plyny z vody unikať je dobré zabezpečiť  trvalý otvor v ľade počas zimy. Zároveň slúži aj ako otvor cez ktorý sa dajú ryby kontrolovať.

Otvor sa dá udržovať rôznymi spôsobmi:

Vzduchovaním ,vzduchovacie kamene umiestníme buď v plytkej zóne ak je dostatočne vzdialená od hlbšej zóny, alebo priamo nad hlbokou zónou do 50cm pod hladinu vody. Pri malých jazierkach nastáva problém s podchladením kedy sa voda ochladzuje o spodnú vrstvu ľadu a teplota môže klesnúť  aj pod 2 stupne ako je tomu na uvedenom obrázku. Pre koi  je zimovanie pri takej teplote nevyhovujúce! Potom umiestníme vzduchovací kameň okrajovo pričom opatrne vzduchujeme.

Ohrievač, je vhodný aj pre malé jazierka umiestňuje sa nad najhlbšie miesto v jazierku pomocou polystyrénového plaváku. Nevýhodou môže byť vyššia energetická náročnosť.

Čerpadlovo, pomocou malého 5 Wattového čerpadla sa odoberá voda z 50 cm hĺbky prúdením cez  vrchný plavák sa voda vracia späť.

Prietokový ohrievač,sa umiestňuje za čerpadlo, zariadenie obsahuje termostat pre reguláciu teploty vody. Nevýhodou je značne vysoká energetická náročnosť.  

Pred zimou zostriháme uschnuté rastliny,tie ktoré sú ešte zelené nestriháme ale ponecháme do neskorej jesene.Pravidelné odpratávanie snehu. 

 Vzduchovaním udržíme otvor v ľade po celú zimu.Polystyrénový plavák cez ktorý ide vzduchovacia hadička na kamienok. Kamienok je umiestnený 30 cm pod plavákom.   Pri prudkom vzduchovaní jazierka v zime môže teplota vody klesnúť pod 2 stupne,ak sú Koi pod ľadom treba zvoliť iný spôsob odvetrávania jazierka. Otvor v ľade udržiavaný pomocou icefree rozmrazovača,malé 5W čepadlo je asi 60cm pod ľadom a tlačí vodu smerom hore na polystyrénový plavák.

Pravidelné odstraňovanie riasy z cirkulačného čerpadla. Ice free rozmrazovač.

 

Quatro - nákup na splátky

Prihlásenie = zaregistrovaný

Kontaktný formulár

Máte otázku, pripomienku či odkaz? Napíšte nám !

Cookies

Tento web používa k poskytovaniu služieb súbory cookies. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.