Koi kapor

Koi kapor je vyšľachtený z divokej formy  kapra, ktorý sa od nášho domáceho líši tvarom a farbou tela. Kríženie kaprov začalo pred 2000 rokmi  v Číne, odkiaľ sa neskôr chov rozšíril do Japonska  kde sa stal  symbolom šťastia, sily a úspechu. Jazierko s Koi nesmie chýbať v žiadnom japonskom parku.

Názov Koi alebo Nishikigoi sa dá z japonštiny preložiť ako brokátová ryba. Žiadny iný druh ryby nedosahuje toľko prekrásnych kombinácii farieb ako Koi kapor. Tieto kombinácie sú dosiahnuté krížením , ktorému sa venujú na farmách po celom svete. Japonci sa venujú chovu a šľachteniu koi  už po stáročia väčšinou na rodinných farmách. Bohužiaľ tu platí, že čím sú ryby krajšie tým viac starostlivosti im musíme venovať.  Menej náročnejšie sú tzv. Euro koi, je to farebný kapor vychovaný v Európe avšak nie tak pestro zafarbený.

Ako vznikli varianty koi kapra


 

  • » Rozdelenie variet Koi

    Vzhľadom k tomu, že farebných variet Koi kaprov (Cyprinus caprio) je nespočetné množstvo a stále vznikajú nové, je samozrejmosťou, že každá má svoje pomenovanie. Názvy variet vznikajú tak ako samotný Koi kapor v ich domovine v Japonsku, takže pre vysvetlenie uvádzame základne pojmy. 

  • » Choroby

    Hoci svoje ryby chováme v tých najlepších podmienkach a dostatočne dbáme o údržbu nádrže (jazierka), môže sa občas stať, že niektorá ryba, prípadne aj viacero rýb v nádrži ochorie. Spomedzi všetkých živočíchov sú ryby v ich vodnom prostredí najviac ohrozené rôznymi chorobami či parazitmi. Práve to je pre laikov veľký problém, správne určiť diagnózu a následne zvoliť taký postup, aby bola liečba účinná.

  • » Preprava koi kaprov
  • » Užitočné rady
Quatro - nákup na splátky

Prihlásenie = zaregistrovaný

Anketa koi 1

Aká koi varianta sa Vám páči?

Celkom hlasov: 3641
Anketa koi 2

Aká koi varianta sa Vám páči?

Celkom hlasov: 3038
Anketa koi 3

Aká koi varianta sa Vám páči?

Celkom hlasov: 3663
Kontaktný formulár

Máte otázku, pripomienku či odkaz? Napíšte nám !

Cookies

Tento web používa k poskytovaniu služieb súbory cookies. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.