Rozdelenie variet Koi

Vzhľadom k tomu, že farebných variet Koi kaprov (Cyprinus caprio) je nespočetné množstvo a stále vznikajú nové, je samozrejmosťou, že každá má svoje pomenovanie. Názvy variet vznikajú tak ako samotný Koi kapor v ich domovine v Japonsku, takže pre vysvetlenie uvádzame základne pojmy. 

Doitsu je Koi bez prípadne s malým počtom šupín, v doslovnom preklade Nemecký pretože prvý bezšupinatý kapor bol do Japonska dovezený z Nemecka  


Wagoi je plne šupinatý kapor tak ako prírodná forma u nás.


Hikari je označenie pre Koi, ktorým sa koža trbliece lesklou metalickou farbou. Názov väčšiny rýb, ktoré majú túto lesklú farbu sa začína slovíčkom Hikari.  

 


Kinginrin je označenie pre blýskajúce sa šupiny kde sú: Kinrin- zlato lesknúce sa šupiny a Ginrin- strieborne sa lesknúce šupiny.

    


Fukurin je hebkosť kože na šupinách, hlavne na okraji šupín ako u Yamabuky, krásu získava s vekom ryby.  

  


Kiwa je ohraničenie farebnej škvrny smerom k chvostu, hranica by mala byť čo najostrejšia.

  


Sashi je vlastne opak Kiwa, čiže prechod dvoch farieb smerom k hlave.

  


Shimi sú čierne bodky na škvrne základnej farby, spôsobuje ju príliš vysoká tvrdosť vody.  


Mizuho rozoznávame u rýb Doitsu (bez šupín), je to pás šupín ktorý sa tiahne od hlavy cez chrbtovú plutvu až k chvostu, napr. Shusui  

  Gosanke je názov pre skupinu troch najpopulárnejších variet Koi kaprov, patrí do nej Kohaku, Sanke a Showa.


  

KOHAKU – základom tejto najobľúbenejšej variety je biela farba na ktorej sú rozložené červené škvrny, ktoré sú rozložené po celom tele ryby. Podľa červených škvŕn sa Kohaku delí do podvariet z ktorých najznámejšia je Tancho-(biely Koi s červeným kruhom na hlave).


 

SANKE – vyzerá ako Kohaku s čiernymi škvrnami, ktoré by mali byť rozložené symetricky po oboch stranách tela, no nie na hlave. Na prsných plutvách by mali mať maximálne tri čierne pruhy a žiadnu červenú farbu.


 

 SHOWA – je to trojfarebný kapor kde je pomer bielej, červenej a čiernej farby vyvážený rovnomerne a čierna farba zasahuje až pod bočnú čiaru. Má mať čierne násadce na prsných plutvách no nemali by byť celé biele alebo čierne.     

UTSURIMONO – základom je čierna farba ku ktorej sa pridáva druhá a tak vzniká názov -(biela - Shiro Utsuri, červená - Hi Utsuri, žltá - Ki Utsuri), ak je ryba čierno-červená bez šupín nazýva sa Doitsu Hi Utsuri.


    

BEKKO – do tejto skupiny zaradzujeme dvojfarebné ryby kde je základná farba biela, žltá alebo červená a druhá farba je čierna. Čierne škvrny majú byť ostro ohraničené, neveľké, šachovnicovo rozložené  a nemali by zasahovať do hlavovej časti.


  

GOROMO – vznikol krížením variet Asagi a Kohaku. Goromo vyzerá ako Kohaku no červenú farbu prekrýva sieťovanie Asagi. Kvalita u tejto variety sa väčšinou ukáže až v druhom - treťom roku.Tmavá varianta sa nazýva Budo Goromo a svetlá Ai Goromo.


   

ASAGI – má modré zafarbenie na chrbte, smerom k postrannej čiare ustupuje a prechádza do červenej prípadne oranžovej farby, tá sa tiahne po celej dĺžke ryby. Prechod z modrej do červenej má byť ostro ohraničený. Vrchol hlavy má byť biely, krémový alebo modrý. Prsné plutvy by mali byť minimálne z polovice červené a druhá časť má farbu ako hlava.    


  

 SHUSUI – úzky pás modrých šupín prechádza od hlavy cez chrbtovú plutvu až k chvostovej plutve, tieto šupiny obklopuje biela alebo svetlo modrá farba ktorá by nemala presahovať postrannú čiaru. Táto farba  je aj na temene hlavy. Po bokoch ryby je červená farba ktorá sa horizontálne tiahne pozdĺž celej dĺžky ryby tak ako u Asagi. Prsné plutvy by mali byť minimálne z polovice červené. Ak sa zamení červená za žltú, nazývame ju Ki Shushui.


  

GOSHIKI – má päť farieb – bielu, červenú, čiernu, svetlo a tmavo modrú. Rozlišujeme dva základne typy zafarbenia – Kuro Goshiki (prevláda tu čierna a tmavo modrá farba) a  Shiro Goshiki (je svetlý variant kde je na bielom podklade modrá a červená farba).


       

HIKARIMONO ( OGON ) – Hikari-kovový a Mono-jednofarebný, patria sem jednofarebné ryby Koi s kovovo-strieborným leskom. Bez ohľadu na to o aký druh ide, sfarbenie u Ogona by malo byť rovnakého odtieňa na prsných plutvách, od hlavy až k chvostu, farba by mala siahať čo najnižšie pod postrannú čiaru až po brucho. Zaradzujeme sem -  Mukashi Ogon, Yamabuky Ogon, Platinum Ogon, Nezu Ogon, Orenji Ogon, Hi Ogon, 


  

KUJAKU – má vzory Kohaku, nádherný lesk Ogona a sieťovanie Asagi. Kujaku v preklade znamená „páv“. Je to jedna z najpredávanejších koi variet. 


  

KUMONRYU – sú bezšupinaté ryby (Doitsu), u ktorých je dôležitá čierna farba ktorá lemuje svetlú chrbtovú časť. Svetlá časť je biela alebo krémova a tiahne sa až na temeno hlavy. Ak je táto časť červená, nazýva sa Beni Kumonryu.


KAWARIMONO - do tejto skupiny radíme ryby, ktoré sa nedajú zaradiť do žiadnej inej skupiny a sú výplodom rôznych krížení Koi kaprov, no po čase sa môžu oddeliť a vytvoriť novú varietu. Nižšie popisujeme zopár druhov v tejto skupine. 


   

CHAGOI – je asi najobľúbenejší Koi čajovo hnedej farby s viacerými odtieňmi. Je známe, že táto ryba rýchlo rastie a je veľmi priateľská k majiteľovi. Chagoi je veľmi pokojný a to sa rýchlo prenesie aj na ostatné ryby, ktoré sa časom naučia jesť z ruky. Pravdou je, že často si majiteľ jazierka zakúpi túto rybu pre jej skvelú vlastnosť.  Na obrázku č.2 je Chagoi s trblietajúcimi šupinami Gin Rin Chagoi.   


   

OCHIBA – jedna z najpopulárnejších variet Kawarimono v preklade" jesenné lístie na vode", ktorá vznikla krížením Chagoi a Soragoi. Podľa toho, či je základ sivý alebo hnedý, rozdeľujeme Ochibu na klasickú ktorá má hnedý základ-sivé škvrny  alebo modernú so sivým základom a hnedými škvrnami. Na treťom obrázkuje Ginrin Ochiba s trblietajúcimi šupinami. 


 

KIGOI – má svetložltú farbu ako jesenné listy alebo večerné slnko. Ak má Kigoi červené oči, nazýva sa Akame Kigoi (Akame - v preklade červené oči ).


  

KARASHIGOI – je rýchlo rastúca a horčicovo zafarbená ryba, vznikla krížením Chagoi a  Doitsu Akame Kigoi. Ak sú tieto ryby chované v optimálnych podmienkach, dosiahnu už za dva roky dĺžku okolo sedemdesiat centimetrov. 


  

SORAGOI – má sivú farbu ktorá sa môže pohybovať od svetlo sivej až po tmavú modrosivú. Rýchlo rastie a v kombinácii Ginrin alebo Kinginrin upúta pozornosť v každom jazierku.


 

BENIGOI– je sýto červený, jednofarebný Koi kapor, ktorý v tvrdej vode často trpí na Shimi (čierne bodky)


 

SHIROGOI – má bielu farbu na celom tele, je to vlastne Kohaku bez červenej farby.


 

MIDORIGOI – vznikol krížením rýb  Yamabuky Ogon a Shusui. Je to ryba so zeleným až žltosivým chrbtom.


 

KARASUGOI – alebo "čierna vrana", ako sa mu hovorí. Jeho telo je celé čierne, no často sa mu na bruchu objavuje červená farba. Pravdepodobne pochádza z variety Asagi.   


 

HAJIRO – je to čierny Koi s bielymi koncami plutiev.  


 

HAGESHIRO – tieto ryby majú čierne telo, biele konce prsných plutiev a polovicu hlavy.


 

YOTSUSHIRO – má oproti Hageshiro úplne bielu hlavu a všetky plutvy celé biele, na tele môže mať malé biele škvrny. 


 

KIKOKURIU – je jediná metalicka varieta v Kawarimono, vznikla krížením Kumonryu s Platinum Ogonom. Má žiarivé čierne vzorovanie prelínajúce s bielou platinovou. Má aj súrodencov BenikikokuriuKikikokuriu.


   

MATSUBA– znamená v preklade "borovicová šiška", kde z hľadiska sieťovania rozoznávame, typ šišky alebo ananásu. U tejto podvariety znamená viac usporiadanie šupín, než farba. Sieťovanie je rovnaké ako u Asagi s tým rozdielom, že Matsuba má viacero farieb,  Aka Matsuba/ červená,  Ki Matsuba/ žltá a Shiro Matsuba/ biela.


    

KANOKO – znamená, že je zafarbený len stred (polovica) šupiny, je to vlastne niečo ako stratenie časti farby zo šupín, kde okraje šupiny sú svetlé. Zaradzujeme sem – Kanoko Kohaku, Kanoko Sanke, Kanoko Showa.


 

 

e- shop

Quatro - nákup na splátky

Prihlásenie = zaregistrovaný

Kontaktný formulár

Máte otázku, pripomienku či odkaz? Napíšte nám !

Cookies

Tento web používa k poskytovaniu služieb súbory cookies. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.

Variety koi

Kohaku Sanke Showa Shiro Utsuri Hi Utsuri Ki Utsuri Shiro Bekko Ki Bekko Hi Bekko Goromo Asagi Shusui Ki Shusui Shiro Goshiki Kuro Goshiki Mukashi Ogon Yamabuky Ogon  Platinum Ogon Nezu Ogon Orenji Ogon Kujaku Kujaku Kumonryu Beni Kumonryu Chagoi Ginrin Chagoi Ochiba klasicka Ochiba moderného typu Ginrin Ochiba Karashigoi Soragoi Ginrin Soragoi BenigoiShirogoi Midorigoi Karasugoi Hajiro Hageshiro Yotsushiro Aka Matsuba Ki Matsuba Shiro Matsuba  Kanoko Kohaku Kanoko Sanke  Kanoko Showa