Jazierka

Záhradné jazierka sa stávajú čoraz viac neodmysliteľnou súčasťou záhrad. Sú spestrením a okrasou každej záhrady, v ktorej si môžeme oddýchnuť a načerpať novú energiu. Ak nechceme mať veľa starostí s údržbou a čistotou jazierka, musíme myslieť už pri výstavbe na filtračný a odpadový systém. Bez takého zariadenia si v záhrade neoddýchneme a voda v jazierku bude každým dňom zelenšia a zelenšia. Platí to o to viac, ak chceme chovať v nádrži okrasné ryby. Jazierka zhotovujeme podľa toho na čo sú určené, ak však pomýšľame na chov okrasných kaprov, tak by sme mali začať aspoň od 20 metrov kubických vody z dôvodu rastu koi a stabilnejších hodnôt vody.

Fóliové jazierkaStavba jazierka


 

 • » Malé okrasné jazierka

  Malé okrasné jazierka zhotovujeme z pvc  jazierkovej fólie alebo kvalitnejšej kaučukovej EPDM fólie, ktorá má vyššiu rozťažnosť a je trvalo pružná aj pri mínusových teplotách vzduchu. To nám zaručí nepriepustnosť pri zamrznutí a nepoškodenie jazierka ani pri extrémnych mrazoch. Nádrže hotové z PVC plastu sa používajú pri rýchlej výstavbe jazierka. Takéto nádrže je vhodné na zimu vypustiť, poprípade sa treba riadiť pokynmi výrobcu.

  Filtrácia -pri malých jazierkach sa zvyčajne používajú tlakové filtre s integrovanou UV lampou a čerpadlo je uložené na dne jazierka.

 • » Jazierka pre chov koi

  Medzi najkrajšie okrasné ryby chované v záhradných jazierkach nepochybne patria kapre koi. Nie nadarmo získali prívlastok králi záhradných jazierok. Ak chceme takéto ryby chovať musíme im zabezpečiť dostatočné podmienky pre ich život v záhradnom jazierku.

  Dostatok priestoru

  Ak chceme aby nám ryby dobre rástli musíme mať na pamäti, že v malom  jazierku nebudú mať ryby také prírastky a celkovo môžu aj dobre rastúce ryby ostať relatívne malé. Nie každý má možnosť dostatku miesta preto jazierka zhotovujeme hlbšie do dvoch metrov z menšími okrajovými zónami. Ak je jazierko hlbšie okolo 1,5metra môžu v ňom ryby aj zimovať. Nepísané pravidlo nám vraví, že na jedného dospelého koi počítame 1 m3 objemu vody. Pokiaľ máme miesta dostatok vytvárame aj dostatočne veľké okrajové zóny pre výsadbu pobrežných rastlín. Steny jazierka môžu byť kolmé musia byť ale zabezpečené proti zosuvu debniacimi tvárnicami. Takto kolmé steny nám nevytvárajú rušivý pohľad na jazierkovú  fóliu ako keď majú sklon .Navyše pri zabezpečenej stene debniacimi tvárnicami môžeme do okrajových zón osádzať aj ťažké kamene. 

  Filtrácia

  Tu zase platí pravidlo čím väčší objem jazierka tým vyššia energetická náročnosť na prevádzku jazierka pretože je potrebné daný objem vody prečerpať najlepšie jeden krát za hodinu. K tomu už potrebujeme dostatočne objemný filter na zachytenie obrovského množstva organického odpadu ktorý nám vzniká nielen pri chove ale aj nárastom rias a spadaním rôznych nečistôt do jazierka. Neexistuje malý filter ktorý by si s týmto poradil. Preto treba mať na mysli, že filter by mal mať 10% z objemu jazierka z dokonalým odkalovaním aby nám zachytené hrubé nečistoty zbytočne nezaťažovali filter. Takéto filtre zapájame gravitačne kde na dne jazierka inštalujeme dnovú vpusť a zároveň môžeme použiť nízkoenergetické čerpadlá ktoré sú schopné prečerpať obrovské množstvo vody.

   

 • » Zimná odchovňa

       Pre kapre Koi  keďže kapor je ryba teplomilná je oveľa lepšie ak môžu prečkať dlhotrvajúcu zimu v teplejších podmienkach. Z toho dôvodu jazierka opatríme mobilným zastrešením alebo vystaviame nádrž .Uvedená nádrž na obrázkoch je s podlahovým vykurovaním napojená na ústredné kúrenie, vypustenie nádrže a odkalovanie  filtra je napojené na odpadový systém. Dnové vpuste, skimer  a gravitačný filtračný systém  nádrže zaručujú čistotu nádrže a vody počas prevádzky . Z dôvodu podlahového vykurovania je použitá hydroizolačná kaučuková fólia. Teplotu vody je možné regulovať pomocou RTL ventilu.           

 • » Stavba jazierka

   Pred samotnou výstavbou jazierka je dôležité si určiť miesto a vyznačiť tvar jazierka, aby nám celkovo ladilo s okolitou záhradou. Miesto kde sa bude jazierko nachádzať  môže byť počas dňa z časti tienené. Vyhneme sa tak prílišnému bujneniu rias. Ak plánujeme chov rýb musíme počítať aj s miestom pre filtračné zariadenie. Ideálne  je ak je to súčasť drevenej terasy či podlahy. Ak sa nachádza v blízkosti odtokový kanalizačný systém tak je takéto miesto priam ideálne pretože filtračné zariadenie je potrebné pravidelne odkalovať. Pri výkope nezabúdame na okrajové zóny pre výsadbu rastlín a na samotné dno kde inštalujeme dnovú vpusť. Ak máme výkop hotový môžeme ho ešte vysypať  pieskom ak je dno príliš kamenislé. Položíme geotextíliu ktorá chráni fóliu pred prerastajúcimi koreňmi ,následne ukladáme fóliu. 

 • » Jazierko v zime

  Príprava Koi na zimné obdobie.

  Pre koi je samozrejme najlepšie zimovanie v teplejších podmienkach. Nie každý má takúto možnosť preto dbáme aby ryby boli pred zimou v čo najlepšej kondícii. Tu kladieme dôraz na pestrú stravu počas celej sezóny. Od septembra kedy začína teplota vody postupne klesať obohacujeme krmivo o vitamíny najmenej po dobu dvoch týždňov a používame krmivá bohatšie na tuky. Kŕmne dávky sú samozrejme menšie ako v letnom období  s postupným znižovaním teploty znižujeme postupne intervaly kŕmenia .  Všetko závisí na teplote vody a počasí. Pred prudkým ochladením nekŕmime pokiaľ si nie sme  istý nakoľko môže teplota vody klesnúť. Pri teplote vody okolo 15° celzia použijeme krmivo z  označením Wheat germ ktoré nezaťažuje trávenie rýb. To dávame až do poklesu teploty vody okolo 10° celzia,kedy postupne prestávajú prijímať danú potravu  a ich metabolizmus sa výrazne spomalí. Ak teplota vody dosiahne hodnotu 8°celzia  prestaneme kŕmiť. Počas zimy už  Koi  nekŕmime pretože tráviace enzýmy vplyvom nízkej teploty prestávajú pracovať a nie sú schopné túto potravu spracovať ani pri krátkodobom oteplení. 

   

  Zimovanie jeseterov.

  Prežitie zimy jeseterom nerobí  žiadny problém, sú aktívne a prijímajú potravu aj v zime pod ľadom. Pri ich zimovaní kladieme hlavne dôraz na aktívne odvetrávanie jazierka a dostatok kyslíka. Tu môžeme aj vzduchovať pričom nemusíme mať obavy z podchladenia ako to býva u koi. Pokiaľ máme v jazierku aj koi kapre  používame pre otvor v ľade elektrický ohrievač.

  Príprava jazierka na zimu.

  -pravidelne odstraňujeme spadané lístie

  -zostriháme lekná a ostatné uschnuté rastliny ktoré môžu v zime zaťažovať vodu

  -odstránime  organický odpad z dna jazierka

  -pri teplote vody okolo 5 stupňov  celzia vypneme filtračný systém a zazimujeme techniku 

   

  V zimnom období dbáme hlavne na pravidelné odmetanie snehu z povrchu ľadu .Riasy v jazierku odoberajú počas noci kyslík pričom vylučujú CO2 a počas dňa opačne kyslík vytvárajú pričom CO2 spotrebúvajú. Ak bude jazierko trvale pokryté snehom, nastáva situácia kedy dochádza k disimilácii-rozkladu riasy, následne vznikajú nebezpečné látky-plyny ktoré môžu spôsobiť úhyn rýb.  Aby mohli tieto jedovaté plyny z vody unikať je dobré zabezpečiť  trvalý otvor v ľade počas zimy. Zároveň slúži aj ako otvor cez ktorý sa dajú ryby kontrolovať.

  Otvor sa dá udržovať rôznymi spôsobmi:

  Vzduchovaním ,vzduchovacie kamene umiestníme buď v plytkej zóne ak je dostatočne vzdialená od hlbšej zóny, alebo priamo nad hlbokou zónou do 50cm pod hladinu vody. Pri malých jazierkach nastáva problém s podchladením kedy sa voda ochladzuje o spodnú vrstvu ľadu a teplota môže klesnúť  aj pod 2 stupne ako je tomu na uvedenom obrázku. Pre koi  je zimovanie pri takej teplote nevyhovujúce! Potom umiestníme vzduchovací kameň okrajovo pričom opatrne vzduchujeme.

  Ohrievač, je vhodný aj pre malé jazierka umiestňuje sa nad najhlbšie miesto v jazierku pomocou polystyrénového plaváku. Nevýhodou môže byť vyššia energetická náročnosť.

  Čerpadlovo, pomocou malého 5 Wattového čerpadla sa odoberá voda z 50 cm hĺbky prúdením cez  vrchný plavák sa voda vracia späť.

  Prietokový ohrievač,sa umiestňuje za čerpadlo, zariadenie obsahuje termostat pre reguláciu teploty vody. Nevýhodou je značne vysoká energetická náročnosť.  

 • » Jazierko v jari
 • » Filtrácia
Anketa jazierka

Aký objem vody má Vaše jazierko?

Celkom hlasov: 3505
Quatro - nákup na splátky

Prihlásenie = zaregistrovaný

Kontaktný formulár

Máte otázku, pripomienku či odkaz? Napíšte nám !

Cookies

Tento web používa k poskytovaniu služieb súbory cookies. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.