Choroby koi kaprov
Choroby koi kaprov
Hoci svoje ryby chováme v tých najlepších podmienkach a dostatočne dbáme o údržbu nádrže (jazierka), môže sa občas stať, že niektorá ryba, prípadne aj viacero rýb v nádrži ochorie. Spomedzi všetkých živočíchov sú ryby v ich vodnom prostredí najviac ohrozené rôznymi chorobami či parazitmi. Práve to je pre laikov veľký problém, správne určiť diagnózu a následne zvoliť taký postup, aby bola liečba účinná.
Priebeh choroby u rýb môže byť rôzny.
Niektoré choroby sú viditeľné na prvý pohľad - ryba lapá pri hladine po vzduchu, prestane prijímať potravu, má problémy s plávaním, leží na dne, má rozstrapkané plutvy, sú u nej viditeľné rôzne zmeny na koži (biele bodky, vredy, pleseň), je celkovo vyblednutá alebo naopak veľmi tmavo zafarbená, môže byť vychudnutá, alebo naopak s neprirodzene vypuklým bruchom, s vypuklými očami a pod. Tieto príznaky sa vyskytujú jednotlivo alebo častejšie v rôznych kombináciách a môžeme podľa nich z pravidla posúdiť konkrétny druh choroby a zahájiť liečbu.
Niektoré choroby prebiehajú však aj vo vnútri rybieho tela a na rybe ani na jej chovaní sa vôbec neprejavia. U veľa chorôb často ani nepoznáme ich pôvodcu, u ďalších je zas zložité stanoviť účinnú liečbu. Avšak nie každá zmena v chovaní alebo vzhľade rýb znamená okamžité prepuknutie choroby. Pokiaľ ryba lapá pri hladine po vzduchu či zrýchlene dýcha, môže sa jednať napr. o následok prekŕmenia a ryba má tak väčšiu spotrebu kyslíka. To platí tiež pri zvýšení teploty v jazierku, čo vedie tiež k nižšiemu obsahu kyslíka vo vode. Trhavé plávanie, poskakovanie, strata rovnováhy a pritiahnuté plutvy k telu môžu byť zapríčinené tiež podchladením ryby pri náhlom poklese teploty vody.
Uhynutú rybu musíme z jazierka ihneď odstrániť, pretože môže byť zdrojom nákazy pre ostatné a zatiaľ zdravé jedince. Zo spoločnej nádrže (jazierka) tiež, pokiaľ nám to podmienky dovoľujú, ihneď preložíme do karanténnej nádrže tie ryby, ktoré javia akékoľvek príznaky choroby a je u nich nádej na vyliečenie. U veľmi pokročilých štádií choroby, kedy je len veľmi malá šanca na vyliečenie, je bohužiaľ vhodnejšie chorú rybu ihneď utratiť. Usmrtenie ryby sa prevádza čo najrýchlejšie ostrým nožom prerežeme rybu za hlavou.
V prípade hromadných nákaz a úhynu veľkého počtu rýb, kedy si nie sme istý príčinou choroby, je pre stanovenie presnej diagnózy a možnosti liečby potrebné previesť odborné veterinárne a parazitologické vyšetrenie. Je potrebné si uvedomiť, že každé liečivo škodí nie len pôvodcovi choroby, ale prináša aj menšie či väčšie vedľajšie komplikácie pre samotné ryby. Akékoľvek ochorenie rýb sa vždy dosť ťažko lieči, a preto je najvhodnejšie chorobám predchádzať dodržiavaním niekoľkých základných preventívnych opatrení. Ryby udržujeme v dobrej kondícii chovom v správnych podmienkach a nevystavujeme ich zbytočnému stresu, ktorý vyvoláva ich celkové oslabenie, kedy sú ryby oveľa náchylnejšie k prípadným chorobám.
Ryby, ktoré nie sú stresované a žijú v čo najlepšom prostredí, sú oveľa viac odolnejšie a dožívajú sa vyššieho veku. Je však bežné, že nie každá ryba sa dožíva maximálne možného veku.
Výrusové chorobyVírusové choroby
Jarná virémia ( SVC ) Je medzinárodnou skratkou označovaná SVC a spôsobuje ju Rhabdovirus carpio. Je to vírus ktorý sa rozmnožuje hlavne v teplotách medzi 10 - 17°C. Tento vírus napadá vnútorné orgány ryby vrátane krvného obehu.

Príznaky : ryby sa javia malátne, opúšťajú stádo, posedávajú na dne a majú sklopené prsné plutvy. Ak vidíme, že je ryba nafúknutá je už väčšinou neskoro na akúkoľvek záchranu. Je nutné z jazierka kapra odloviť, presnú príčinu úmrtia nám určí až pitva a odborne vyšetrenie u zverolekára. Pri napadnutí touto chorobou je ryba oslabená a tak sa samozrejme pridružia ďalšie choroby, najčastejšie bakteriálne, ktoré oslabenú rybu napádaju.
Liečba : Zvýšiť teplotu vody nad 17°C.
Prevencia : Dôležité je maximálne skrátiť dobu, ktorá je problematická 10 - 17°C, preto, že vírus sa pod 10°C a následne nad 17°C horšie rozmnožuje. Neskrmujeme živú potravu z voľnej prírody.
Koi herpes vírus ( KHV ) Je to virémia, ktorú spôsobuje herpes vírus a rozšírená je hlavne v Nemecku. KHV je choroba, ktorá sa naplno prejavuje hlavne v teplotách vody 18 - 30°C.

Príznaky : apatický stav rýb, ktoré neplavú a voľne visia šikmo vo vode hlavou dohora. Na tele sa vyskytujú zhluky nadbytočného slizu, ktoré sa dajú ľahko zotrieť. Hlavným príznakom je rozpad žiabier, kedy na žiabrach môžeme vidieť začínajúcu nekrózu.
Liečba : U tejto choroby je v podstate nemožná.
Prevencia : Nákup rýb u prevereného predajcu.
Puchýrnatosť Táto choroba nie je pre život rýb nebezpečná, no kazí vzhľad koi kaprov.
Objavuje sa hlavne v chladných mesiacoch na jar alebo v jeseni, kedy teplota vody nedosahuje ani 15°C. Ryby nie sú apatické, väčšinou dobre prijímajú krmivo. Môže sa vyskytnúť na pár jedincoch, no nemusí postihnúť celý chov.

Príznaky : Pľuzgiere naplnené bielym slizom, podobné vosku.
Liečba : Pomaly zahriať vodu nad 20°C a obohatiť krmivo vitamínom C alebo propolisom.
Prevencia : Držať vodu v nádrži alebo jazierku nad 20°C. Zabrániť alebo zmierniť prílišnému kolísaniu teploty noc-deň.
Zápal plynového mechúra

Príznaky : Ryba pláva šikmo hlavou dole a chvostom hore, pri oslabení sa pridávajú bakteriálne choroby.
Liečba : Antibiotikami
Prevencia : Nákup rýb u prevereného predajcu. Nepridávať do jazierka ryby z voľnej prírody.
Bakteriálne choroby Bakteriálne choroby
Furunkulóza

Príznaky : Začína to ako biely alebo červený pupienok ktorý sa následne rozširuje, vznikajú červené škvrny ktoré sa prepadávajú cez šupiny, kožu a svalovinu, nakoniec sú napadnuté aj vnútorné orgány.
Liečba : Podávanie antibiotík, injekčne alebo nastriekane na krmivo. Obráťte sa na skúseného veterinárneho lekára.
Prevencia : Vhodné podmienky chovu, priestor a parametre vody.
Erytrodermatitida -(infekčná vodnateľnosť)

Príznaky : Choroba sa objavuje v jarných mesiacoch pri oslabení imunitného systému pri teplote vody 10 až 17°C nad 20°C sa nevyskytuje. Ryba vyzerá ako borovicová šiška má nafúknuté brucho, hlienovité výkaly, vypuklé oči, v pokročilých štádiách jej krváca koža, žiabre a svalovina.
Liečba : Vodnateľnosť je nákazlivá, postihnutá ryba vylučuje veľa choroboplodných zárodkov postihnutú rybu izolujeme do karanténnej nádrže a upravíme teplotu vody nad 17°C.Podávame antibiotika v krmive. prípadne Baktopur, Omnipur, Baktotabs
Prevencia : Vhodné podmienky chovu, priestor a parametre vody. Karanténa importovaných rýb, šetrná manipulácia s rybami.
Plesňové chorobyPlesňové choroby
Branchiomykóza -(hniloba žiabier)

Príznaky : Ryby neprijímajú potravu, správajú sa ako keby sa dusili, žiabre sa im rozkladajú a hnijú.
Liečba : Úspešná len pri počiatočných príznakoch, kúpeľ v chloramíne B a T.
Prevencia : Vhodné podmienky chovu, priestor a parametre vody.
Saprolegnióza -(Povrchové zaplesnenie rýb)
Príznaky : Povlak pripomínajúci vatu dosahujúci až 10 mm výšku pod ktorým sa rozpadáva tkanivo ryby.
Liečba : Kúpeľ v malachitovej zeleni, v pokročilých štádiách nie je účinná.
Prevencia : Vhodné podmienky chovu, priestor a parametre vody.
Parazitárne chorobyParazitárne choroby
Vnútorne
Vonkajšie
Ichtyophthirius-multifiliis -(Krupička / Kožovec )


Príznaky : Na tele rýb sú okom viditeľné biele až bielosivé bodky veľkosti cca 1mm, ak sa parazit dostane na žiabre biele bodky sú aj na hlave a očiach, ryby sa otierajú o dno a steny v jazierku, zdržiavajú sa pri výtoku z filtra alebo na okysličenom mieste, prestávajú prijímať potravu, sú apatické. V konečnom štádiu ryby hynú s príznakmi udusenia.
Liečba : Soľná kúpeľ, postupne upravenie teploty v karanténnej nádrži až na 31°C. Malachitová zeleň.
Prevencia : Karanténa nových rýb, neprerybňovanie jazierka, minimalizovať stres rýb, pravidelná údržba filtrácie.
Trichodinóza Trichodina
Príznaky :Parazit (rodu Trichodina) prisadne na kožu a rotačným pohybom brúsi pokožku ktorou sa následne živý, ryby sa otierajú o dno a steny v jazierku.
Liečba : Kúpeľ v malachitovej zeleni, úprava teploty vody cez 30°C.
Prevencia : Nové ryby dôkladne skontrolujeme, nekŕmime živou potravou z voľnej prírody .
Costióza Ichthyobodo necator

Príznaky : Spôsobuje ju jednobunečný organizmus (Ichthyobodo necator – Costia necator) , parazit žije hlavne na plutvách, koži a žiabrach čím spôsobuje následne udusenie. Dospelým rybám nespôsobuje v podstate žiadne problémy, najväčšie problémy spôsobuje čerstvo vyliahnutému plôdiku a rybám do 1 mesiaca. U takýchto rýb príznaky v podstate nespozorujeme, väčšinou to zistíme až vtedy, keď začínajú rybky hynúť.
Liečba : Liečenie je problematické, pretože parazit prežíva aj tam, kde sa liečebné chemikálie nedostanú.
Prevencia : Nové ryby dôkladne skontrolujeme, nekŕmime živou potravou z voľnej prírody .
Chilodonella Chilodonella piscicola 400 x zväčšená
Príznaky : Prejavuje sa hlavne v chladných mesiacoch v jari, spôsobuje ho drobný nálevník (Chilodonella piscicola) ktorí parazituje na koži a žiabrach.
Liečba : Použitie malachitovej zelene alebo formalínu.
Prevencia : Nové ryby dôkladne skontrolujeme, nekŕmime živou potravou z voľnej prírody. Používanie UV lampy.
Dactylogyróza a gyrodaktylóza -(žiabrohlisty)

Dactylogyrus Gyrodactylus
Príznaky : Dactylogyrózu spôsobuje červ rodu Dactylogyrus ktorý sa zdržiava hlavne na žiabrach. Gyrodaktylózu spôsobuje červ rodu Gyrodactylus , ploské červy 0,2 až 1,5 mm živiace sa hlavne pokožkou rýb, kde sa prichytávajú háčikmi. Ryby chudnú, majú po tele biely, mliečne zafarbený povlak , otierajú sa o dno a steny v jazierku. Najhoršie sú na tom malé koi 3 až 4cm.
Liečba : Použitie malachitovej zelene alebo formalínu.
Prevencia : Dostatok kyslíku, pri nedostatočnom množstve kyslíku vo vode sa parazit (Gyrodactylus) veľmi rýchlo rozmnožuje.
Lerneóza

Príznaky : Parazit (Lernaea cyprinacea) je až 15 mm dlhý a vypadá ako krátka biela niť ťahajúca sa s pod šupiny, zachytáva sa „kotvičkou“ v koži ryby a živý sa tkanivom.
Liečba : Parazita mechanicky vytiahneme, dezinfikujeme miesto napadnutia a rybu vykúpeme v silnom soľnom roztoku.
Prevencia : Dôkladná karanténa nových rýb, neprerybňovanie jazierka, minimalizovať stres rýb.
Argulóza -(kaprovec)

Príznaky : Parazit (Argulus foliacelus) má dĺžku 6-7 mm, je prisadnutý na plutvách alebo koži ryby kde spodnou stranou brúsi pokožku. Pri vzniknutých zápaloch sa pridružujú aj bakteriálne choroby.
Liečba : Kúpeľ v silnom soľnom roztoku 10kg na 500l vody po dobu 20 minút.
Prevencia : Dôkladná karanténa nových rýb, vizuálna kontrola hlavne na plutvách.
Nádorove chorobyNádorove choroby
Tumor
Príznaky : Ryby maju veľke brucho, začínaju chudnúť a časom na oslabenie organizmu nastáva úhyn.
Liečba : Operácia sa väčšinou robí len na chovných rybách, no nie často konči úspechom.
Prevencia : Je dôležité, aby sa ryby každý rok vytreli v opačnom prípade, ak sa ryby niekoľko krát po sebe nevytrú, mávajú problémy s rakovinou vaječníkov.
OtravaOtrava

Príznaky : Náhly, nevysvetliteľný, hromadný úhyn rýb. Ryby sú na hladine a lapajú po vzduchu.
Príčina : - otrava amoniakom (NH3), dusičnanmy (NO2-)
- otrava kovmi (meď, zinok, olovo)
- otrava skazenou potravou
- otrava insekticídmi, rozpúšťadlami, nikotínom apod.
Prevencia : Pravidelná kontrola a dodržiavanie vhodných podmienok v jazierku.
Poranenia rýbPoranenia rýb

Poranenie jesetera malého mačkou.
